Wybór i transport lodówki

Lodówka to urządzenie, które w dzisiejszych czasach znajduje się w niemal każdej kuchni. Dzięki dobrej lodówce, jesteśmy w stanie przechowywać produkty szybko psujące się przez dłuższy czas. Wynika to z prostego faktu: w niższej temperaturze drobnoustroje namnażają się wolniej, wolniej też zachodzą wszelkie zmiany fizykochemiczne w żywności. Najlepszym przykładem jest tutaj mrożenie, które pozwala przechowywać jedzenie w stanie prawie niezmienionym nawet przez kilka miesięcy.

Wybierając lodówkę kierujemy się zazwyczaj dwoma parametrami: pojemnością i ceną. Jeden z drugim ściśle się wiąże, ponieważ większe lodówki są zazwyczaj droższe niż urządzenia mniejsze, chociaż w rankingu lodówek można znaleźć również tanie duże lodówki. Warto pamiętać, że rozmiar lodówki przekłada się też na koszty eksploatacji – większe zużywają więcej prądu. Kupno lodówki to często jedna z pierwszych rzeczy, której dokonujemy przy aranżacji nowej kuchni, nie wybierajmy więc urządzenia, którego późniejsza eksploatacja będzie mocno odczuwalna w zasobności portfela.

Często zdarza się tak, że dwie różne lodówki o takich samych, bądź bardzo zbliżonych, wymiarach zewnętrznych, mają znacząco różniące się pojemności. Niby oczywistym wydaje się wybór tej o większej pojemności, ale trzeba się też przyjrzeć zużyciu energii przez obydwie, co łatwo zrobimy w rankingu lodówek. Ta z cieńszymi ściankami może mieć izolację termiczną gorszej jakości, choć nie jest to regułą.

Bardzo popularnym połączeniem są chłodziarko-zamrażarki. W takich urządzeniach mamy zazwyczaj większą komorę, wydzieloną do przechowywania produktów w temperaturze powyżej 0 stopni Celsjusza, i mniejszą na mrożonki, umieszczone jedna nad drugą. Alternatywą są lodówki, w których występuje zamrażalnik na szczycie urządzenia, który chłodzi jednocześnie wnętrze całej komory chłodniczej. To również świetny wybór, bo nie będziemy potrzebować dodatkowej zamrażarki.

Niezależnie od rodzaju lodówki, podczas transportu należy stosować się do zaleceń producenta. Najczęściej lodówkę przemieszcza się w pozycji pionowej lub delikatnie przechyloną tak, aby parownik znajdował się u góry. Po postawieniu lodówki najlepiej odczekać przed uruchomieniem kilka godzin, aby czynnik chłodzący spłynął w miejsca do tego przeznaczone. Zminimalizuje to ryzyko uszkodzenia lodówki.